Personregister (O - S)
Efternamnsregister
A - B
C - F
G - I
J - K
L - N
O - S
T - U
V - Ö
Olavsdatter, Ulvhild
(1020?-1071)
Olofsdotter, Ingegerd "heliga Anna av Novgorod"
(1000?-1050)
Olofsdotter, Karin
(-(..1508))
Olofsson (Hjulstaätten), Ficke
(-(..1437))
Olofsson, Anund Jakob
(1007-1050)
Olofsson, Emund gamle ("Slemme")
(995?-1061)
Olsson (Stenbock, äldre ätten) April, Knut
(-(1455..1475))
Olsson (Stenbock, äldre ätten), Claus
(-(1474..1475))
Olsson (Stenbock, äldre ätten), Gustav
(-1492)
Olsson (Stenbock, äldre ätten), Jösse
(-1488)
Olsson, Hans
(1749-1822)
av Orléans, Ermentrude
(823-869)
Ormsson (Gumsehuvud), Folke
(-(1358..1360))
Oxenstierna af Eka och Lindö, Arvid
(1546?-1585)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Bengt
(1540?-1591)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Birgitta
(-1622)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Christiern
(1545-1592)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Elisabet Gabrielsdotter
(1555?-1594)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Erik
(1540?-1594)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Gustaf
(1551-1597)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Johan
(1557-1607)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Kerstin Gabrielsdotter
(-1603)
Oxenstierna af Eka och Lindö, Märta
(1549-1590?)
av Paris och Orléans, Hugo "den store"
(895-956)
Pavelsdotter (Laxmand), Margareta
(-(..1464))
Pedersdatter (Maaneskiold) (Månesköld af Norge), Berete (Birte)
(-1647)
Pedersdatter (Månesköld af Norge), Kirsten
(-1631)
Pedersdotter (Bååt), Ursula
(-1590)
Pedersdotter (Grubbe), Juliana
(-(..1397))
Pedersdotter (Gylta), Ingegärd
(-1569)
Pedersdotter (Sparre af Rossvik), Ingeborg
(-(..1503))
Pedersdotter (Tott), Pernilla
(-1417)
Pedersen (Maaneskiold) (Månesköld af Norge), Isak
(-(1631..1632))
Pedersen (Maaneskiold) (Månesköld af Norge), Laurids
(-(..1653))
Pedersen (Maaneskiold) (Månesköld af Norge), Olof
(-1608)
Pedersen (Månesköld af Norge), Knud
(-1638)
Pedersson (Bååt), Björn
(-1570)
Pedersson (Bååt), Erland
(-1558)
Pedersson (Bååt), Johan
(-1574)
Pedersson (Tott), Axel
(-1447)
Pehrsdotter, Britta
(1713-1798)
Persson (Örnflycht), Arent
(-(..1547))
Petersdotter (Bååt), Brita
(-(..1490))
Petersdotter (Bååt), Ingrid
(-(..1455))
Petersdotter (Bååt), Märta
(-(..1490))
Petersdotter (Näf), Margareta
(-(..1274))
Petersson (Bååt), Erland
(-(..1490))
Petersson (Finstaätten), Birger
(-1327)
Petersson (Finstaätten), Israel
(-1302)
Petersson (Halsten Peterssons ätt), Halsten
(-1358)
Philippusdotter (Tott), Ingeborg
(-1495)
av Polen (Boleslavdotter), Judyta
(1132?-)
av Polen (Boleslavdotter), Rikissa (Swentoslawa)
(1106?-1160)
av Polen, Boleslav_III
(1085-1138)
av Polen, Judith (Jutta*)
(1150-1202)
av Portugal, Berengaria
(1194-1221)
av Portugal, Sancho_I
(1154-1211)
Posse af Hedensund, Anna Elisabet
(1665-1704)
Posse, Anna
((..1505)-(..1514))
Posse, Anna
(-1569)
Posse, Anna
(-1600)
Posse, Arvid Lagesson
(-1614)
Posse, Axel
((1589..)-(..1615))
Posse, Axel Nilsson
(-(..1553))
Posse, Brita
(-1579)
Posse, Elsa
(-1579)
Posse, Gertrud
(-(..1554))
Posse, Hillevi
(-(..1632))
Posse, Ingeborg
(-1651)
Posse, Knut Axelsson
(-(..1593))
Posse, Lage Axelsson
(-(..1617))
Posse, Margareta
(1548-1575)
Posse, Nils Axelsson
(-1603)
Posse, Nils Lagesson
(-(..1493))
av Provence, Guillaume_I
(950?-993)
Puke (Bonde), Erik
(-(..1452))
Puke (Bonde), Karl
(-(..1433))
Ragnvaldsdotter, Ingrid
(1099-1170)
Ragnvaldsson (Stenkilsätten), Stenkil
(1028-1066)
Ragvaldsdotter (Håkan Tunasons ätt), Ingeborg
(-(..1404))
Ragvaldsson (Bonde), Peter
(-(..1428))
Ragvaldsson (Fargalt), Lars
(-1471)
Ragvaldsson (Fargalt), Magnus
()
Ribbing, Anna
(1576-)
Ribbing, Christoffer
(-1602)
Ring, Sigurd
(-936)
av Ringelheim (Sachsen), "Sankta" Matilda
(895-968)
av Rom, Karl den store
(742-814)
av Rügen (Arnstein), Eufemia
(1280?-1312)
Ryning, Bengt
(-1505)
Ryning, Erik
(-(1468..1499))
Ryning, Gert
()
Ryning, Peter
(-(..1458))
Ryning, Sigrid Eriksdotter
(-(..1489))
Rönnow, Elin Corfitzdotter
(-(1536..1544))
Röriksdotter (Rörik Birgerssons ätt), Margareta
(-(..1341))
av Sachsen (Anhalt), Bernhard III
(1140?-1212)
av Sachsen (Billung), Bernhard_I
(950?-1011)
av Sachsen (Billung), Bernhard_II
(995-1059)
av Sachsen (Billung), Eilika
(1080?-1142)
av Sachsen (Billung), Gertrud
((1028..1035)-1113)
av Sachsen (Billung), Hermann
((900..912)-973)
av Sachsen (Billung), Magnus
(1045-1106)
av Sachsen (Billung), Ordulf
(1022?-1072)
av Sachsen (Brandenburg), Albert_I (Björnen)
(1106?-1170)
av Sachsen (tysk-romerska), Otto_I "den store"
(912-973)
av Sachsen, Albrekt I
((1175..1180)-1261)
av Sachsen, Henrik_I (Fågelfängaren)
(876-936)
av Sachsen, Johan_I
(1235?-1286)
av Sachsen, Judith (Jutta*)
(1223?-1267)
av Schweinfurt, Eilika
(1005-1059)
av Schweinfurt, Henrik
(970-1017)
Segersäll, Erik
(945?-995)
Siggadotter (Håkan Tunasons ätt), Margareta
(-(..1379))
Siggesdotter (Sparre af Rossvik), Barbro
(-1509?)
Siggesdotter (Sparre af Rossvik), Ingeborg
(-(..1544))
Siggesdotter (Sparre af Rossvik), Karin
(1471?-)
Siggesdotter, Märeta
(-1452?)
Siggesson (Sparre af Rossvik), Lars den yngre
(-1554)
Siggesson (Sparre af Rossvik), Lars den äldre
(-1473)
Sigmundsdotter, Kristina
(-(1326..1330))
Sigtryggsson (Boberg), Bengt
(-(..1263))
Sigurdsdotter, Cecilia
(1155-1186)
Sigurdsson "Herdebrei", Håkon
(1147-1162)
Sigurdsson, Halvdan
(930-1018)
Sijk (Sverkersson), Sune
(1132?-1220?)
Simonsdotter (Körning, äldre ätten ?), Bengta
(-(1491..1504))
Simonsdotter (båt), Cecilia
(-(..1466))
Sixtensdotter (en bjälke), Margareta
(-(..1407))
Sixtensson (Sparre av Tofta), Abjörn
(-1310)
Skjär, Jonas Pehrsson
(1777-1837)
Skram, Sidsel
(1342-)
Skulesdatter, Margrete
(1210?-1270)
Skötkonung (Eriksson), Olof
(980?-1022)
Slaweka, Johan
(-(1483..1487))
Snakenborg, Henrik
(-(..1413))
Sparre af Rossvik, Anna
(1619-1651)
Sparre af Rossvik, Beata
(1618-1672)
Sparre af Rossvik, Christina
(1605-1656)
Sparre af Rossvik, Göran
(1611-1657)
Sparre af Rossvik, Johan
(1616-1655)
Sparre af Rossvik, Magdalena
(1612-1656)
Sparre af Rossvik, Maria
(1613-1657)
Sparre af Rossvik, Åke
(-1641)
Sparre, Bengt Göransson
(1570-1632)
Sparre, Erik Larsson
(1550-1600)
Sparre, Göran Larsson
(1530-1586)
Sparre, Johan Larsson
(1551-1599)
Sparre, Lars Göransson
(-1602)
av Stade, Hildegard
(965-1011)
Staffansdotter (Staffanssönernas ätt), N N
(-(..1349))
Staffansdotter (Ulv), Kristina
(-(1460..1461))
Staffansdotter (Ulv), Ramborg
(-1413)
Staffansson (Ulv), Ulf
(-1437?)
Staffansson (Ulv), Åke
(-(..1423))
Staffensen (Rommel) (tjurhuvud), Peder
(-(1509-1515))
Stake, Amund
(-(..1515))
Stake, Anna
(1591-1672)
Stake, Anna
(1646-1730)
Stake, Bengt
(1645?-)
Stake, Christina
(-(..1629))
Stake, Erik
(-1597)
Stake, Erik
(-1672)
Stake, Erik Amundsson
(-(..1553))
Stake, Gustaf
(-1672)
Stake, Harald
(-1582)
Stake, Harald Eriksson
(1598-1677)
Stake, Johan
(-1710)
Stake, Kerstin
(-1566)
Stake, Kerstin
(1640-1677)
Stake, Märta
(1647-1716)
Stake, Olof
(-(..1526))
Stake, Olof
(-1563)
Stake, Olof Eriksson
(1593-1664)
Stenkilsson (Stenkilsätten), Halsten
(1050-1084)
Stenkilsson (Stenkilsätten), Inge d.ä.
(1055?-1110)
Stenonis (Natt och Dag), Birgerus
(-1429)
Stensdotter (Bielke af Åkerö), Birgitta
(-(1461..1464))
Stensdotter (Bielke af Åkerö), Katarina
(-(1458..1465))
Stensdotter (Bielke af Åkerö), Katarina
(-1409)
Stensdotter (Bielke af Åkerö), Margareta
((1414..)-(..1439))
Stensdotter (Natt och Dag), Birgitta
(-(..1417))
Stensdotter (Natt och Dag), Karin
()
Stensson (Bielke af Åkerö), Erik
(-1410)
Stensson (Bielke af Åkerö), Knut
(-1451)
Stensson (Bielke af Åkerö), Sten
(-1431)
Stensson (Bielke af Åkerö), Ture
((1370..1380)-1425)
Stensson (Bielke af Åkerö), Ture
(1414?-1439)
Stensson (Gren), Erik
(-(..1457))
Stensson (Natt och Dag), Bengt
(-1451)
Stensson (Natt och Dag), Bo
(-(..1477))
Stensson (Natt och Dag), Erik
(-(1453..1455))
Stensson (Natt och Dag), Nils
(-1439)
Stigsdotter (Hvide), Kristina
(-1167)
Storråda, Sigrid
(-1000)
Sture (Sture, Sjöbladsätten), Anund
(-(1360..1361))
Sture (Sture, Sjöbladsätten), Anund
(-1434)
Sture (Sture, Sjöbladsätten), Märta
(-1424)
Sture (gumsehuvudsätten), Magnus
(-(1416..1419))
Sunesdotter (Bååt), Märta Margareta
(-1381)
Sunesdotter (Folkungaätten), Katarina
(-1252)
Sunesdotter, Ingrid Ylva
(-1251?)
Sunesson (Bååt), Erengisle
(-1392)
Sunesson (Greger Mattssons ätt), Ödgisle
(-(..1384))
Svan, Marten
(-(..1458))
Svantepolksdotter (Svantepolk Knutssons ätt), Ingeborg
(-(..1341))
Svantepolksdotter, Hedvig
(1215-)
Svarte (Gudrødson), Halvdan
(797?-860)
Svensdotter (Pik), Katarina
(-(..1469))
Svensdotter, Chirstin (Kjerstin*)
(1781-1842)
av Sverige, Sverker_I dä (den gamle Kolsson)
(1100?-1156)
Sverkersson (Sverkerska ätten), Karl_VII
(1135-1167)
Sverkersson, Johan_I
(1201-1222)
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Daniel Johannis
(-1503)
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Hinse Jönsson
(-(..1491))
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Ingeborg Jönsdotter
(-1498)
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Jöns Hansson i Höjen
()
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Knut Jönsson i Höjen
()
Svinhuvud äldre Svinhuvud-släkten, Timme Jönsson
(-1503)
A - B
C - F
G - I
J - K
L - N
O - S
T - U
V - Ö
Efternamnsregister
Birgits morfars anor
Framställd 2020-04-06 av Birger Bergenholtz med hjälp av Disgen version 2019.
Startsida.